Noah Karlsson från Westerviks IBK har, efter att ha fått en plats på Innebandyakademin i Kalmar till hösten, bestämt sig för att fortsätta sitt innebandyspel i CL98.
Noah född 2004, har Westervik som moderklubb och har på 102 matcher gjort 69 (37+32) poäng. Han kommer att tillhöra främst HJ18 och JAS-laget men även träna med A-laget.
Så här säger Noah till Westerviks hemsida inför höstens flytt:
"
Nu väntar innebandygymnasium till hösten, vart har du kommit in och hur går dina tankar inför det? Jag har kommit in på Kalmars innebandygymnasium och jag tycker det ska bli lärorikt, men framförallt väldigt roligt. Jag hoppas på att få en bra individuell utveckling så att jag kan nå mina mål inom innebandyn.
Vilken förening kommer du tillhöra till hösten?
Jag kommer att tillhöra CL98 till hösten.
Vad tar du med dig för minnen från WIBK?
Det bästa minnena jag tar med från min tid i WIBK hittills är alla cuper. Gemenskapen man skaffar under cupspel är väldigt härlig.
Kommer vi få se dig i WIBK tröjan i framtiden?
Inte förrän jag är klar med min satsning på innebandyn, men framtiden får utvisa det!
Vi mötte Noah under P-16-SM och blev väldigt imponerade över hans kvalité och är såklart mycket glad att han valt att skriva på för CL98!